Pravidla volejbalových deblů

7. 4. 2007

Tato pravidla vznikla syntézou mezinárodních pravidel odbíjené v šestkách, předválečných pravidel deblů a dalších regionálních specifik a jsou závazná pro turnaje v odbíjené dvojic na hřišti, pořádané pod záštitou Asociace Volejbalových Deblů (AVD) ČVS v r. 2007 jako turnaje v „tahaných“ deblech.

rozměry hřiště: 2 x 4.5 x 9 m (polovina hřiště pro odbíjenou šestek), prostřední dělící čára se nevyznačuje, protože přešlap pod sítí je dovolen
síť: muži a mixy - 2.43 m,
ženy - 2.24 m,
hraje se bez postranních antének
míče: míč pro odbíjenou, značka ani barva nejsou pravidly závazně určeny. Pokud nedojde k dohodě dvojic, rozhodne o míči pro zápas ředitel turnaje.
systém: hraje se na dva vítězné sety, v případě stavu 1:1 se i třetí rozhodující set hraje normálním způsobem (tiebreak se v deblu nehraje). Ředitel turnaje může rozhodnout o hraní na dva hrané sety, na dva hrané s ukončením druhého setu v okamžiku dosažení lepšího skóre a stanovit zahajovací skóre pro třetí set (doporučuje se 6:6). Hraje se bez oddechových časů.
konec setu: v setu se hraje do 10 bodů, rozdíl skóre musí být dvoubodový, ale set končí také při dosažení stavu 12. (set může tedy být ukončen také stavem 12:11)
počítání: bod může být dosažen pouze při vlastním podání, jinak se jedná o ztrátu podání
podání: pro podání je vymezena pravá třetina od postranní čáry při pohledu k síti, hráči se v podávání pravidelně střídají vždy po dosažení změny podání, míč musí být viditelně nadhozen dříve než nohy podávajícího opustí zem před prvním dopadem do hřiště, míč může být odbit otevřenou dlaní nebo prsty, nikoliv ale potažen. Spoluhráč může "stínit" s rukama v jakékoliv výši vlevo od podávajícího (nesmí být v zákrytu nebo vpravo od podávajícího). Dotyk míče a sítě při podání není chybou.
útok: jsou povoleny tyto základní druhy úderů:
- klasicky smečovaný,drajvovaný,lobovaný nebo „šlajsovaný“ používaný v odbíjené v šestkách,
- tažený úder, kdy míč musí být tažen po jakkoliv dlouhé přímé dráze ale jen shora dolů. Míč tažený nadvakrát, tažený po zalomené dráze nebo zdola nahoru ("přes kopec") se hodnotí jako chyba,
- úder, hraný zápěstím, otevřenou dlaní nebo prsty ("číšník"),
- vypíchnutý nebo tlačený míč, pokud není porušeno pravidlo o současném doteku
blok: při blokování je povolen jakýkoliv přesah přes síť, je povolena i útočná hra na straně soupeře, blokování nahrávky nebo přihrávky soupeře; blok se počítá jako první úder; po bloku může blokující hráč znovu zahrát míč
současný dotek: po současně hraném míči (tlačení nebo současné vypichování) nesmí hráč, který se souboje účastnil znovu hrát, jeho dotek se počítá, pokud míč po současném dotyku spadne mimo hřiště, dává se nový míč
nečistý míč: "dvojdotek" míče při rozehrávce nebo nahrávce se posuzuje jako chyba; při odbití míče po útočném úderu soupeře se "dvojdotek" za chybu nepovažuje, pokud míč živě odskočí
hra nohou: hra nohou je hodnocena stejně, jako v šestkách a je přípustná