Jdi na obsah Jdi na menu
 


Patela (čéška) – LÉČENÍ - II. část

16. 10. 2007

 

Dr. Petr Juda pokračuje: ... léčení bolestí čéšky je složité. Vyžaduje v první řadě velkou trpělivost ze strany postiženého sportovce, jeho trenéra, okolí a nakonec i ošetřujícího lékaře. Bolesti se zmírňují i přes poměrně intenzivní léčbu jen velice pozvolna. Mnohdy hlavně kvůli netrpělivosti propadá sportovec zoufalství, že se nevyléčí, že bude mít bolesti stále. Nabývá podezření, že je špatně léčen, mění lékaře, vyhazuje čím dál více peněz za různé masti a léky, o kterých se dozví z lákavých reklam v mediích ... 

Trenér, funkcionáři a nakonec i spoluhráči začnou mít podezření na sportovcovu agravaci (zveličování přítomných příznaků) nebo dokonce na simulaci (účelové vymýšlení si příznaků, které nejsou). Hodně sportovců nakonec v beznaději podstoupí mnohdy i zbytečnou operaci, aby po ní zjistili, že jsou v léčbě opět na počátku. Ze svých zkušeností bych shrnul hlavní zásady do několika oblastí:

1. POSILOVÁNÍ. Základním předpokladem prevence i léčení je mít pevný a dobře vycvičený extensorový aparát kolena. Hlavním extensorem i dynamickým stabilizátorem kolena je čtyřhlavý sval stehenní. A pro patellu má v tomto svalu vedoucí úlohu jeho vnitřní hlava (muscullus vastus medialis). Bříško svalu a jeho úpon na vnitřní stranu čéšky jsou hlavním stabilizátorem patelly v jejím pohybu ve žlábku kosti stehenní. Posilování a tonizace tohoto svalu jsou základem pro léčbu bolestí vzniklých poškozením chrupavky čéšky. Z kinesiologie je známo, že kontrakcí tohoto svalu vzniká pohyb z lehkého ohnutí kolena do plného natažení. Proto veškeré posilovací cviky musí končit plným natažením kolena !!. Jinak je cvičení neúčinné. Samozřejmě při bolesti musí sportovec omezit hlavně tu zátěž, při které se bolest vyvolává. Nemusí tudíž přerušit veškerou sportovní činnost.

2. CHLAZENÍ. Obecně platí, že při zátěži dochází v příslušné části (kloub, sval) k překrvení (hyperemii). Vzniká tak i malý otok. Zde může vzniknou i nevelký zánět, který se projevuje bolestí. Studené obklady nebo ještě lépe přímo led působí právě proti tvorbě otoku. Doporučuje se přikládání ledu na postižené oblasti (v našem případě na čéšku) do 10 -15 minut po zátěži (tréninku nebo utkání).

3. LÉKY. Jedná se o skupinu léků s protizánětlivým účinkem. Jsou běžně dostupné a hojně užívané. Určitě mají svůj význam, neboť potlačují zánět a jeho potlačením snižují bolest.

Léky s protizánětlivým účinkem rozdělujeme na dvě velké oblasti - nesteroidní a steroidní antiflogistika. Nesteroidní jsou ve formě s lokálním (masti, krémy, gely, emulgely..) nebo celkovým užitím (tablety,injekce). Jsou různého složení. Každému pomáhá něco jiného a sám si musí vyzkoušet, co zrovna je na něho účinné (např.diclofenak, ibuprofen, piroxikam, indomethacin, nimesulidum, ketoprofenum apod.). Steroidní protizánětlivé léky se rovněž mohou použít v omezené míře nejčastěji v injekční nitrokloubní formě. Zde je třeba dávat pozor, neboť patří mezi zakázané podpůrné prostředky a tím je jejich užití omezeno. (Podle antidopingové vyhlášky je jejich podávání zakázáno pouze v době konání mistrovských soutěží – ME, MS – viz případ diskvalifikované portorikánské volejbalistky na MS, která užila mast s kortikoidem na ekzém).

4. CHONDROPROTEKTIVA. Jsou to látky, které mají za úkol, zjednodušeně řečeno, chránit a částečně regenerovat kloubní chrupavku. Těmto látkám se přikládá až přemrštěný význam. Jejich účinky nejsou rozhodně takové, o jakých nás informuje reklama, kterou jsou nyní všechna media až přehlcena. Na druhé straně ovšem pomoci mohou. Podstatou těchto látek jsou následující složky - glukosamin, chondroitin a MSM (methylsulfonylmethan). Kombinace těchto tří látek spolu s vitaminem C je základní složka všech chondroprotektiv.

Já osobně doporučuji postupovat takto - vyzkoušet osvědčené chondroprotektivum v tříměsíční kúře eventuelně spolu s nějakým nesteroidním antiflogistikem. Mělo by to být chondroprotektivum, které vyrábí farmaceutická firma a ne potravinářská zabývající se doplňkovou výživou. Tuto kúru je vhodné podstoupit pouze pokud jsou bolesti. Jestliže bude úleva a ústup potíží (nemusí být zcela vymizení bolesti), potom tento postup opakovat 2x do roka. Pokud se nic nezmění a bolesti jsou stejné, potom je možné ještě jednou změnit druh chondroprotektiva. A pokud ani potom nedojde k úlevě, již další neužívat a tuto léčbu již neprovádět. Pokračování je spíš jen vyhazování poměrně velkých prostředků za neúčinnou léčbu. Buď jsou změny již takové, že tyto látky ani nemohou být účinné, nebo zkrátka na daného sportovce nepůsobí.

5. FYZIKÁLNÍ LÉČBA. Jako doplňková léčba může mít výborný efekt. Zkušenosti jsou hlavně s ultrazvukem, laserem, elektrostimulací m. vastus medialis (vnitřní hlavy čtyřhlavého svalu). Opět jednotný recept neexistuje a je třeba vyzkoušet, co a jak na daného volejbalistu působí.

6. OPERACE. Operace by měla být až po neúspěchu konzervativní léčby („po dobrém“). Druhů operací je hodně k různým typům poruch a pokud by mělo k ní dojít, měl by sportovec být o všem dobře informován a měl by mít alespoň základní znalosti v problematice léčení postižené patelární chrupavky. Jinak může být efektem operace zklamán, protože očekává něco, co mnohdy zajistit ani v nejlepším nejde.

Závěrem. Snažil jsem se nastínit alespoň základní principy léčby potíží z poškození chrupavky kloubu mezi čéškou a stehenní kosti. Léčba tzv.skokanského kolena (postižení jednotlivých vláken vlastního vazu čéšky) má některé odlišnosti od léčby chrupavky. O tom zase příště.

                                                                              Petr Juda

 

- převzato z webu Zdeňka Haníka (www.hanikvoleyball.cz) -

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Can I find here worthy man?

(DananoizE, 15. 5. 2024 12:10)

Slightly off topic :)

It so happened that my sister found an interesting man here, and recently got married ^_^
(Admin, don't troll!!!)

Is there are handsome people here! ;) I'm Maria, 26 years old.
I work as a model, successfull - I hope you do too! Although, if you are very good in bed, then you are out of the queue!)))
By the way, there was no sex for a long time, it is very difficult to find a decent one...

And no! I am not a prostitute! I prefer harmonious, warm and reliable relationships. I cook deliciously and not only ;) I have a degree in marketing.

My photo:
[img]https://i.ibb.co/zhMSQpj/5489819-2-3.jpg[/img]

___
[i]Added[/i]

The photo is broken, sorry(((
Check out my blog where you'll find lots of hot information about me:
https://westbiz.ru
Or write to me in telegram @Lolla_sm1_best ( start chat with your photo!!!)

Men Dating Men: Celebrating Love and Bearing

(AlbertChawl, 13. 5. 2024 19:55)

Men dating men savoir faire get a bang, union, and the dream of relationships in their own unique way.
https://voyeurporn.one/tags/amateur/
In a superb that embraces diversity and inclusivity, same-sex relationships from ground their place. Men who date men sail the joys and challenges of building meaningful connections based on authenticity and mutual understanding. They revel love while overcoming societal expectations, stereotypes, and discrimination.
https://gayblowjob.tv/tags/twink-cum/
Communication and emotional intimacy disport oneself a crucial place in their relationships, fostering reliability and deepening their bond. As institute progresses promoting fairness, it is distinguished to recognize and regard the angel shared between men dating men, embracing their together experiences and contributions to the tapestry of human connections.

Exploring the Miraculous of Dating: Connections, Nurturing, and Discovery

(CyharlesTaugs, 12. 5. 2024 11:29)

Dating is a junket that encompasses the enchanting of good samaritan ally, slighting growth, and overpowering discoveries. It is a dispose of through which individuals explore maudlin possibilities, getting to know each other on a deeper level. Dating allows people to allowance experiences, unpleasantness ideas, and create expressive connections.
https://thetittyfuck.com/videos/8150/inked-anal-food-juelz-ventura-with-mike-adriano/

In the duchy of dating, a person encounters a dissimilar series of emotions. There's the exhilaration of meeting someone trendy, the intuition of a in the first place swain, and the thrill of discovering stale interests and shared values. It is a ease of vulnerability and self-discovery as individuals obtainable themselves up to the plausibility of love and companionship.
https://thetittyfuck.com/videos/14434/gotmylf-naughtiest-milfs-putting-their-skills-and-experience-all-out-in-this-hardcore-compilation/

Effective communication lies at the heart of dating, facilitating accord and appropriateness between two people. It involves acting listening, up language, and empathy, creating a room representing veritable dialogue. Including communication, individuals can tour their compatibility, the board thoughts and dreams, and assemble a fundamental of trust.

https://givotniymir.ru/istoriya-o-freye-utselevshey-sobake-kotoruyu-vybrosili-iz-mashiny/

(Jeffreywag, 9. 5. 2024 9:11)

https://www.vwmanual.ru/hr/rest/beetle/power/engine/snyatie-proverka-i-ustanovka-shatunov

Men Dating Men: Celebrating Adulation and Bearing

(AlbertChawl, 6. 5. 2024 0:39)

Men dating men participation get a bang, union, and the beauty of relationships in their own unexcelled way.
https://ca3h.com/tags/cartoon/
In a everyone that embraces diversity and inclusivity, same-sex relationships keep organize their place. Men who ancient men sail the joys and challenges of erection relevant connections based on authenticity and complementary understanding. They celebrate enjoyment from while overcoming societal expectations, stereotypes, and discrimination.
https://thetittyfuck.com/tags/chubby-milf/
Communication and stirring intimacy pleasure a crucial part in their relationships, fostering reliability and deepening their bond. As system progresses toward justice, it is significant to distinguish and regard the friendship shared between men dating men, embracing their together experiences and contributions to the tapestry of anthropoid connections.

Exploring the Hypnotic of Dating: Connections, Broadening, and Determining

(CyharlesTaugs, 5. 5. 2024 20:22)

Dating is a excursion that encompasses the enchanting of good samaritan connection, live increase, and overpowering discoveries. It is a take care of through which individuals search impractical possibilities, getting to be acquainted with each other on a deeper level. Dating allows people to share experiences, truck ideas, and fashion meaningful connections.
https://thetittyfuck.com/videos/3718/bbw-mom-getting-fucked-by-friends-step-son-she-experience-what-her-friend-gets-daily/

In the monarchy of dating, one encounters a dissimilar kind of emotions. There's the exhilaration of convention someone new, the presentiment of a in the first place date, and the quivering of discovering stock interests and shared values. It is a ease of vulnerability and self-discovery as individuals unreserved themselves up to the feasibility of inclination and companionship.
https://thetittyfuck.com/videos/14521/german-big-tits-mom-kada-love-at-pov-police-woman-roleplay/

Effective communication lies at the bravery of dating, facilitating sympathy and appropriateness between two people. It involves running listening, honest declaration, and empathy, creating a gap on veritable dialogue. Including communication, individuals can inquire their compatibility, interchange thoughts and dreams, and build a bottom of trust.

ONLY TODAY! 50% discount on bases for XRumer and GSA Search Engine Ranker + activation keys for GSA SER!

(BryanVielt, 4. 5. 2024 23:37)

Our premium databases for XRumer and GSA Search Engine Ranker are just what you need!
What do our databases include?
• Active links: Get access to constantly updated lists of active links from profiles, posts, forums, guestbooks, blogs, and more. No more wasting time on dead links!
• Verified and identified links: Our premium databases for GSA Search Engine Ranker include verified and identified links, categorized by search engines. This means you get the highest quality links that will help you rank higher.
• Monthly updates: All of our databases are updated monthly to ensure you have the most fresh and effective links.

Choose the right option for you:
• XRumer premium database:
o Premium database with free updates: $119
o Premium database without updates: $38

• Fresh XRumer Database:
o Fresh database with free updates: $94
o Fresh database without updates: $25

• GSA Search Engine Ranker Verified Links:
o GSA Search Engine Ranker activation key: $65 (includes database)
o Fresh database with free updates: $119
o Fresh database without updates: $38

Don't waste time on outdated or inactive links. Invest in our premium databases and start seeing results today!
Order now!
P.S. By purchasing GSA Search Engine Ranker from us, you get a high-quality product at a competitive price. Save your resources and start improving your SEO rankings today!
To contact us, write to telegram https://t.me/DropDeadStudio promocode "DD50%"

Поставки редкоземельных металлов и хим. соединений с ними.

(RebeccaPemia, 1. 5. 2024 19:16)

На сайте PKP-RMS - https://pkp-rms.ru, вы сможете подобрать из большого ассортимента, насчитывающего более 1000 наименований товаров. Наша компания - один из крупнейших поставщик на рынке России, специализирующийся на поставке лучших материалов как для промышленных, так и лабораторных целей. Наш каталог товаров - это неиссякаемый источник информации о материалах для какого-либо бизнеса.

Наши товары:
- Олово (II) иодид: https://pkp-rms.ru/catalog/neorganicheskie-soedineniia/olovo-ii-iodid-1/
- Цезий карбонат: https://pkp-rms.ru/catalog/neorganicheskie-soedineniia/tsezii-karbonat/
- Стронций хлорид: https://pkp-rms.ru/catalog/neorganicheskie-soedineniia/strontsii-khlorid/
- Тулий (III) оксид: https://pkp-rms.ru/catalog/neorganicheskie-soedineniia/tulii-iii-oksid/
- Самарий (III) фторид: https://pkp-rms.ru/catalog/neorganicheskie-soedineniia/samarii-iii-ftorid/

Не теряйте клиентов из-за ошибок на сайте! Мы поможем вам решить эту проблему

(Владислав, 30. 4. 2024 19:59)

Меня зовут Владислав, и я представляю команду Web Hero. Мы обнаружили несколько технических недочетов на вашем сайте, которые могут отталкивать ваших клиентов.

Наша команда готова приступить к исправлению этих проблем немедленно, чтобы ваш сайт работал безупречно.

Давайте обсудим возможности сотрудничества и наши предложения по улучшению вашего веб-ресурса. Просто оставьте заявку на нашем сайте: wbhr.ru, или свяжитесь со мной напрямую по адресу sale.tp1@wbhr.ru.

С уважением,

Владислав

Web Hero

https://dickfix.ru/

(Charleslourf, 29. 4. 2024 6:03)

https://dickfix.ru/

Rank your volejbaljicin.cz #1 in Google

(Stevenuneme, 28. 4. 2024 17:19)

Hello, volejbaljicin.cz

We can help you rank your website number 1 in Google which would make your website a lead machine for your business.

We offer the following services with a suitable price.

1. SEO Services
2. Enterprise SEO Services
3. Local SEO Services
4. Google Local Services Ads Management
5. Page Speed & Core Web Vitals Optimization

Let me know if you are interested, I will send you our SEO Packages and price list.

details: https://drive.google.com/file/d/1yPWdyHUdc3VGqLr2FI0p_11sM5Pm0Edc/Best Regards,
Dessen Peters
Business Development Executive

https://viagra-moscow.ru/

(Jamessoode, 27. 4. 2024 22:18)

https://viagra-moscow.ru/

Men Dating Men: Celebrating Adulation and Connection

(AlbertChawl, 27. 4. 2024 12:52)

Men dating men savoir faire out of, consistency, and the belle of relationships in their own unmatched way.
https://thetittyfuck.com/videos/2297/post-shower-fun/
In a life that embraces diverseness and inclusivity, same-sex relationships suffer with found their place. Men who ancient men direct the joys and challenges of erection expressive connections based on authenticity and reciprocal understanding. They revel charity while overcoming societal expectations, stereotypes, and discrimination.
https://hentai0day.com/tags/asshole-closeup/
Communication and stirring intimacy play a crucial task in their relationships, fostering reliability and deepening their bond. As society progresses toward conformity, it is noted to approve and regard the care shared between men dating men, embracing their unique experiences and contributions to the tapestry of someone connections.

https://levitralife.ru/

(AlbertCisee, 27. 4. 2024 5:29)

https://levitralife.ru/

https://dickfix.ru/

(Charleslourf, 26. 4. 2024 12:45)

https://dickfix.ru/

https://cialis24.ru/

(RichardDeato, 25. 4. 2024 19:23)

https://cialis24.ru/

Lead source WP

(Kellihoake, 25. 4. 2024 0:19)

We are excited to introduce Leadee - a handy plugin for accumulating messages through Contact Form 7, Ninja Forms, and WPForms.
How does it function?
If you accumulate applications on the site, the plugin automatically stores them and attaches a multitude of important data:
1) where the client came the first time
2) which device was used
3) what part the inquiry was sent and much more.
As a result, you get a table with structured data and can transfer to .csv or Excel.
Where to get it?
On the leadee.io site or in the WordPress repository at https://wordpress.org/plugins/leadee/ - Leadee Plugin.
How much does it cost?
The extension is free, but you can contribute to its growth into a cool service with a subscription.

Exploring the Magic of Dating: Connections, Advancement, and Determining

(CyharlesTaugs, 24. 4. 2024 16:36)

Dating is a go abroad that encompasses the magic of good-natured ally, slighting rise, and alluring discoveries. It is a take care of through which individuals search maudlin possibilities, getting to be acquainted with each other on a deeper level. Dating allows people to share experiences, unpleasantness ideas, and design deep connections.
https://erhe.me/tags/gay-teen-18-boy/

In the realm of dating, one encounters a diverse string of emotions. There's the exhilaration of convention someone contemporary, the presentiment of a in the first place escort, and the titillation of discovering garden interests and shared values. It is a ease of vulnerability and self-discovery as individuals open themselves up to the plausibility of rapture and companionship.
https://latinaporn.one/tags/dirty-talk/

Effectual communication lies at the will of dating, facilitating sympathy and correlation between two people. It involves acting listening, ethical symbol, and empathy, creating a range for veritable dialogue. Thoroughly communication, individuals can inquire their compatibility, interchange thoughts and dreams, and develop intensify a bottom of trust.

белый приворот на расстоянии - как заказала у chermagrom@yandex.ru - приворот на волосы - в Эстонии

(Justintoobe, 22. 4. 2024 5:58)

белый приворот на расстоянии - как я заказывала приворот у chermagrom@yandex.ru
Я обратился к магу с просьбой о привороте мужчины через chermagrom@yandex.ru, и результаты меня поразили. Маг профессионально подошел к моей проблеме и предложил решение, которое оказалось эффективным. Я заметил, что мой интерес к жизни возрос, стали появляться новые возможности, и я начал привлекать больше внимания женщин. Этот приворот действительно помог мне изменить свою жизнь к лучшему."-приворот на мужа
-мгновенный приворот
-заказывала приворот у chermagrom@yandex.ru
-сильный любовный приворот
-приворот чтобы он написал
-любовный приворот на девушку

как навести порчу на человека-заказала у 1mag.cmag666.ru в Латвии - все устроило

(Michaelexarf, 21. 4. 2024 14:15)

как навести порчу на человека-заказала у 1mag.cmag666.ru

Хочу поблагодарить мага Светлану с ресурса 1mag.cmag666.ru за обряд, очень понравилось с ней работать. Светлана всё объяснила и помогла в решении моих трудностей, за что я ей очень благодарна. Если вам нужна профессиональная помощь настоящего мага, обращайтесь к Светлане.-отзывы - как навести порчу на человека
-как навести порчу на человека-заказала у 1mag.cmag666.ru
-как действует - как навести порчу на человека
-поможе ли как навести порчу на человека
-порча зависть вы верите в это отзывы
-порча сглаз форум отзывы
-порча на пикового туза отзывы


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30

následující »